Yhteinen fokus - Strategian fasilitointi - kirjan julkistustilaisuus
Just Added

Yhteinen fokus - Strategian fasilitointi - kirjan julkistustilaisuus

Tervetuloa Yhteinen fokus – Strategian fasilitointi -kirjan julkistustilaisuuteen

By Suomen Fasilitaattorit ry. (FAFA)

Date and time

Tuesday, September 23 · 3:30 - 6pm EEST

Location

Kansakoulukatu 3

3 Kansakoulukatu 00100 Helsinki Finland

About this event

  • Event lasts 2 hours 30 minutes

Yhteinen fokus - Strategian fasilitointi - kirjan julkistustilaisuus

Tervetuloa Yhteinen fokus – Strategian fasilitointi -kirjan julkistustilaisuuteentiistaina 23.9.2025 klo 15.30-18.00

Piritta van der Beekin intohimona on ollut strategiatyön uudistaminen yli vuosikymmenen ajan. Hän on auttanut monia organisaatioita lisäämään sekä henkilöstön että asiakkaiden osallisuutta strategiatyöhön ja kehitellyt käytännön työssään työskentelytapoja, jotka helpottavat strategisten vaihtoehtojen hahmottamista ja selkeiden valintojen tekemistä.

Kirjan esipuheessa Piritta kirjoittaa: “Olisin itse tarvinnut tämän kirjan 17 vuotta sitten. Fasilitoin omaan suoritukseeni tyytyväisenä innostavia visiotyöpajoja ja tiekarttojen suunnittelua tajuamatta lainkaan haastaa ryhmää miettimään, minkä asioiden välillä heidän täytyy tehdä valintoja tai mikä heidän todellinen kilpailuetunsa on. Sain ihmisten erilaisten intressien väliset solmut aukaistua ja ryhmät löytämään yhteisen päämäärän, josta innostuttiin, mutta kukaan ei kiinnittänyt huomiota siihen, että asiakasnäkökulma loisti poissaolollaan ja strategia perustui enemmän mutuun kuin tietoon. Minulle ei tullut mieleenkään haastaa ryhmää sanoittamaan, mihin oletuksiin strategia perustuu.”

Strategisen reagointinopeuden nostaminen edellyttää organisaatioilta uusia kyvykkyyksiä, toimintatapoja, rakenteita ja osaamista – ennen kaikkea laadukasta yhdessä ajattelua ja sujuvaa päätöksentekoa – myös muualla kuin ylimmässä kulmahuoneessa. Kun strategiaosaamista tarvitaan useammin kuin kerran viidessä vuodessa, yhä useammalla johtajalla, päälliköllä ja kehittäjällä täytyy olla taidot ja menetelmät ohjata isompien ja pienempien ryhmien strategista ajattelua – yhteisen suunnan validointia, vaihtoehtojen hahmottamista ja fokuksen kirkkaana pitämistä. Kirjan tarkoitus on tarjota sekä inspiraatiota ja rohkaisua että myös todella konkreettiset ohjeet strategiaan suoraan tai epäsuorasti liittyvien tilanteiden fasilitointiin. Yhteinen fokus on strategiafasilitaattorin käsikirja, johon on koottu reseptit 25 tilanteeseen ja reilusti yli 100 menetelmää niiden valmisteluun ja ohjaamiseen.

Julkkareissa pääset sukeltamaan kirjan sisään ja verkostoitumaan niiden kanssa, joita kiinnostaa datalähtöinen, adaptiivinen ja osallistava strategiatyö.

Aika: tiistaina 23.9.2025 klo 15.30–18.00

Paikka: Futurice, Kansakoulukatu 3, Helsinki

Alustava ohjelma:

  • 15.30 Kippis
  • 15.45 Juhlapuheet
  • Fasilitoitu keskustelu strategiatyön fasilitoinnista
  • Pieni tauko
  • Fasilitointimenetelmän kokeilu
  • Menetelmäkokeilun reflektio
  • 18.00 Tilaisuus päättyy

Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Suomen fasilitaattorit Ry:n ja Futuricen kanssa. Kuohuviinilaseja on rajallisesti, joten ilmoittauduthan ennakkoon, kiitos!

Tule mukaan juhlistamaan Piritan uutta kirjaa!

Organized by

SUOMEN FASILITAATTORIT RY, lempinimeltään "Fafa" on fasilitoinnista kiinnostuneiden ja alan ammattilaisten yhdistys, jossa ylläpidetään fasilitointitaitoja, opitaan uutta ja ihmetellään, verkostoidutaan sekä annetaan ja saadaan vertaistukea. Yhdistykseen voi kuulua ja tapahtumiin tulla mukaan kuka tahansa, joka on kiinnostunut fasilitoinnista ja organisaatioiden kehittämisestä.

Tervetuloa mukaan tapahtumiin ja jäseneksi! Jäsenenä pääset koko vuoden tapahtumiin yhdellä jäsenmaksulla. 

FreeSep 23 · 3:30 PM GMT+3